2020
21
Aralık

SMPTE 2110 Nedir?

  Merhabalar,

  Biliyorum çok ama çok uzun zamandır sizlere yazı yazamıyorum, gerek iş yoğunluğu gerek aile uğraşları derken aradan uzunca bir zaman geçmiş, umarım bugün başlayacağım yazı dizisinde sizlere faydalı bilgililer paylaşabilirim.

  Yıllar önce yine yazmayı düşündüğüm SDI Must Die ve SMPTE-2022 konulu yazının daha güncel bir hali olan SMPTE-2110 Standartını bir kaç bölümden oluşacak bir yazı dizisi ile sizlere anlatmaya çalışacağım, bu bölümde çok teknik detaylara boğulmadan genel bir bilgilendirme ile giriş yapacağız.

  Bildiğiniz üzere televizyon yayıncılığı sektörün'de  SDI (Serial Digital Interface) altyapısı ile  çalışmaktayız, ilk olarak 1989 yılında SMPTE 259M SD-SDI (360Mbit/s) ile başlayan SDI serüveni şuanda SMPTE ST2083 ile 24Gbit/s'lik bir bant genişliğine ulaşmış durumda ve bu noktada 30 yılı aşkın bir süredir kullanılan bu teknolojinin yerini yavaş yavaş daha yeni daha güncel bir teknolojiye bırakma zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Yıllar önce ortaya çıkan "SDI Must Die (SDI  ölmeli)" söylemi bu değişimin fitilinin ateşlendiğini göstermişti, yakın zamanda SMPTE 2022-6 standardıyla SDI to IP süreci başlamıştı bu standart yine SDI'da olduğu gibi Video , Audio , Data ve TimeCode'u Embeded  olarak taşıyor. SMPTE-2110'da ise Video , Audio , Data ve TimeCode ayrık bir yapıda bu bilgileri taşımakta.

  SMPTE-2110 kendi içerisinde parçalara bölünmüş standartlara sahip aşağıdaki çizim'de bu yapıyı görebiliriz;

  Çizimde gördüğümüz  bu parçaları detaylara girmeden yüzeysel  olarak açıklayalım;

ST 2110-10 : sistem Mimarisi ve Senkronizasyon bilgilerini taşımakta

ST 2110-20 : Sıkıştırılmamış Uncompressed Video taşımakta

ST 2110-30 : Sıkıştırılmamış PCM ses taşımakta

ST 2110-40 : Önemli metadata ve ANC datalarını (CC,Subtitle) taşımakta

     ST-2110'un bu parçaları kendi içlerinde de kıvrımlara sahipler bunları daha teknik bir anlatımla bir sonraki yazı dizilerinde detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım, gerek Switch altyapısı gerek Ses'in Video'nun Data'nın Timecode'un nasıl taşındığına dair, Hangi protokollerin kullanıldığına dair çok kapsamlı bilgileri fırsat buldukça sizlerle paylaşıyor olacağım.

SMPTE-2110'a giriş ile ilgili yazacaklarım bu kadar umarım bu konuda  bir fikir sahibi olabilmiş sinizdir,  Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

Yorum ekle

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading